تو حق داری واسه کنکور اشتباه کنی !

 

اون موقعی که درس می خوندیم ، بزرگترین وظیفه مون این بود که فقط قسمت های مثبت آینده رو تصور کنیم و بدون وقفه به جلو حرکت کنیم اما حالا قبل از اومدن جواب ها باید فکر کنی اگه رتبه ات خیلی بدتر از اون چیزی که می خواستی بشه،

برنامه ات چیه؟! چجوری خودت رو کنترل می کنی؟! چجوری خانواده ات را برای این مساله آماده می کنی؟! می خوای صبر کنی وقتی نتیجه ات اومد و خیلی بد شد به همه دروغ بگی، احتمالا تست ها رو جابجا زدی؟!

می خوای بگی امسال ماهیت سئوال های کنکور خیلی عوض شده بود و همه خراب کردن؟! می خوای مثل ۹۰% داوطلبین کنکور به جای پذیرش اشتباهت ، بقیه رو گول بزنی؟! شاید بشه با این حرف ها سر پدر و مادر و دختر عمه و دختر خاله و چهار تا آدمی که زیاد از کنکور خبر ندارن رو بشه کلاه گذاشت ، اما یکی مثل من که گوشش از این حرف ها پُره ، به این جملات می خنده…!

از دکتر شیرانی جراح مغز و اعصاب خوب کشورمون ، یه جمله یادگاری گرفتم : توضیح اشتباه ، خودش یک اشتباهه !

اگه خراب کردی به هر علتی ( حتی دلایل بالا ) مثل یه مرد مثل یه زن واقعی اشتباهت قبول کن و بی خودی توجیه نکن.

به جای توجیه اشتباهت از حق بزرگی که داری استفاده کن :

تو حق داری اشتباه کنی !

اشتباهت رو بپذیر ، در آغوشش بگیر ، بغض، اصلا گریه کن ، اما طناب رو ول نکن. شکست خوردن از عادات افراد بزرگی است که به جای توجیه اون ، اون رو می پذیرند !

شکست خوردن تا حالا نتونسته جلوی هیچ آدم موفقی رو بگیره ، اینجا مجبورم یه جمله از خودم بیارم که در کمال پررویی دوسش دارم J :

شکست ، پروسه ی موفقیت رو دچار مشکل نمی کنه ،

توقف بعد از شکست این کارو انجام می ده.

تو ، من ، پدر و مادرمون حق داریم اشتباه کنیم ، حق داریم نفهمیم ، حق داریم تصمیم بد بگیریم ، حق داریم کم کاری کنیم ، چون اینها همش حقوق یک انسان ! اما یه حق بزرگتر و بهتر داریم : که دوباره شروع کنیم.

تو فقط ۱۸ – ۱۹ سالته و با اطمینان بهت می گم اگه اون نتیجه لازم رو نیاوردی ، به هیچ وجه نمی شه نتیجه گیری کرد که دیگه تو زندگیت موفق نمی شی. عمرا و اصلا یک رتبه ی بد پایان و شکست نیست.

اگه از الان که هنوز نتیجه ها نیومده ، خودت رو واسه قسمت های منفی هم آماده کنی خیلی بهتره تا اون موقع ! اگر هم که نتیجه همونی شه که می خواستی نور علی نور می شه دیگه ، فکر کردن نداره .

پس همین امروز ( یا امشب ) خیلی شیک برو پیش پدر و مادرت با حجب و حیایی یک ایرانی نوجوان به خاطر تمام زحماتی که برات کشیدن تشکر کن ، از اشتباهاتی که کردی حرف بزن و پیشاپیش به خاطر اینکه  نتونستی کامل جواب  تمام محبت هاشون رو بدی ازشون معذرت خواهی کن !

بعدش بیا یه جای خلوت ، خدایی و بین الهی بشین با خودت فکر کن آیا رشته و رتبه ای که دنبالش بودی ، اونقدر با ارزش هست که بشینی براش یه سال دیگه  بخونی؟! آیا بهتر نیست که همین الان راجع به رشته هایی دیگه که باهاشون آشنا نیستی ، مطالعه کنی ، قبل از اینکه کارنامه ات بیاد و مشاور بد اخلاق انتخاب رشته ات بهت بگه : تو مجبوری که بری این رشته هایی که دوست نداری!

واقعا دوست داشتن از کجا ایجاد می شه؟! از آگاهی .

ما تا موقعی که راجع به چیزی اطلاعات نداریم ، چه جوری دوستش بداریم . خیلی از رشته هایی که ما الکی بهشون اَه می گیم ، خیلی بهتر از رشته هایی هست که تا به ذهنمون می رسه “هورا” می کشیم .

همه ما می دونیم پا فشاری روی اهداف همیشه مورد تحسین قرار می گیره ، اما آیا پا فشاری همیشه کار درستیه؟! اگر روی چیزی پافشاری کنیم که خیلی هم نتونه در آینده بهمون کمک کنه ، چی؟! آیا وقت تلف کردن نمی شه؟!

ژیل پنجینا مدیر عامل شرکت ویکیا  ماندن بین این دوراهی را به زیبایی ، اینگونه توضیح می ده: اگر روی تکه چوبی مقداری بنزین بریزیم ، تنها یک تکه چوب خیس داریم ، ولی اگر همان مقدار بنزین را روی یک آتش کوچک بریزیم ، یک آتش بزرگ خواهیم داشت.

باید قبول کرد بعضی اوقات پا فشاری های ما به نتیجه های آنچنانی منجر نمی شود.

افراد موفق زیادی رو می شناسم که موفقیت خودشون رو به رها کردن اهدافی می دانند که زود متوجه شدند خیلی هم ارزشمند نیستند ، میرایمران از کار آفرینان خلاق جهان ادعا می کنه کلید موفقیتش ، متوقف کردن پروژه در همان ابتدا کار است.

آری ، خیلی از اوقات به ما یاد داده اند که جا خالی کردن و رها کردن نشانه ی ضعف است اما در بسیاری از شرایط دقیقا بر عکس ، رها کردن شجاعانه ترین تصمیم است .

این جملات زن دوست داشتنی به نام تینا سیلیگ هست.

اصلا منظور من این نیست که هرجا شکست خوردیم هدفمون رو عوض کنیم فقط عرض من این بود که افراد موفق خیلی تعصبی به رشته و اهداف خود نگاه نمی کنن بلکه هرجا لازم بود با انعطاف پذیری سعی می کنن هدف بهتر و جدیدی رو برای خودشون انتخاب کنن.

مهمترین سئوالی که اینجا هست اینه که چطور باید تشخیص بدیم وابسته به هدف قبلیمون بمونیم بهتره یا اگه عوضش کنیم؟!

اینجور موقع ها کارشناسها پیشنهاد می کنن به درون خودتون مراجعه کنید ، ببینید قلبتون بهتون چی می گه و خواهشا کاری که قلبتون می گه رو انجام بدین.

زیست شناسی کنکوری

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *