ترامادول رویای سیاه

به گزارش “ورزش سه”، و بنا بر نوشته زهره هراتیان رییس مرکز پزشکی سازمان لیگ، اعضای خانواده فوتبال باید به این نکات توجه داشته باشند:

۱- مصرف ترامادول به دلیل ایجاد اثرات وابستگی و ایجاد اعتیاد  مگر در موارد نادر و به تجویز پزشک متخصص پزشکی ورزشی به هیچ عنوان  توصیه نمی‌شود. علت لزوم مشاوره با   متخصصین پزشکی ورزشی به دلیل آشنایی کامل آنان به لیست داروهای ممنوعه است
مواد ممنوعه و موضوع دوپینگ در سیلابس آموزشی سایر پزشکان عمومی و تخصصی و فوق تخصصی در دانشگاهها قرار نگرفته است لذا توصیه می‌شود حتماً با متخصصی پزشکی ورزشی مشاوره  شود

۲- ترامادول مانند کافئین در لیست داروهای نظارتی قرار گرفته است. یعنی تا امروز هنوز در لیست داروهای ممنوعه و دوپینگ نیست  ولی با توجه به خطرات این دارو برای  سلامتی و احتمال شیوع مصرف آن هر لحظه ممکن است در لیست قرار گیرد.

۳- گاهی برخی مسئولین و رسانه‌ها  متادون و ترامادول را در یک کفه قرار می‌دهند،  از دید معضل اجتماعی و اثرات زیان بار و اعتیاد این فرض درست است ولی متادون داروی مخدری است که هم اکنون در لیست داروهای ممنوعه در حین رقابتها قرار دارد و دوپینگ است.

۴- توصیه می‌شود در کنار هر تیم پزشک دوره دیده‌ای حضور داشته باشد،  و فرهنگ ارتباط مناسب کادر پزشکی با بازیکنان توسط مربی تقویت و آموزش داده شود

*مربیان نیز همواره باید با قوانین مصادیق تخلف دوپینگ آشنا باشند.

*هرگونه توصیه مربیان به استفاده از داروهای ممنوعه برای ایشان محرومیت و مجازات به دنبال خواهد داشت.

۵- یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از شیوع استفاده از ترامادول برگزاری دوره‌های آموزشی چهره به چهره با بازیکنان است که باید از سوی باشگاه‌ها این مهم پیگیری شود.
.
۶- در صورت عدم دسترسی بازیکنان و باشگاه‌ها به پزشکان آگاه و متخصص در این زمینه مرکز پزشکی منتخب فیفا (ایفمارک)  هر روز از ساعت ۲-۴ پاسخگوی سؤالات در این زمینه خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *